Čo som sa dozvedela z knihy Proroctvo Bitcoinu

Čo som sa dozvedela z knihy Proroctvo Bitcoinu

Na jednom z bitconových meet upov alebo stretnutí po slovensky som natrafila na Ariela. Ariel je bitcoinový edukátor, a momentálne cestuje po Európe v dodávke La Bitcoineta a vzdeláva ľudí o bitcoine ako alternatíve k dnešnému fiatovému systému.

Čo ho k tomu viedlo?

Ariel pochádza z Argentíny, krajiny, ktorá ma za sebou veľmi búrlivú, takmer dvestoročnú históriu monetárnej politiky. O tejto mimoriadne zaujímavej histórii Ariel píše v jeho novej knihe The Bitcoin Prophecy, po slovensky Proroctvo Bitcoinu. Kniha je momentálne dostupná len v angličtine. Preto som sa tu rozhodla zhrnúť tie najzaujímavejšie body v slovenčine. Nasledujúce riadky sú prevzaté z tejto knihy.

Argentína ako krajina zažila počas svojho vývoja obidva ekonomické extrémy. Kedysi to bol obrovský ekonomický vývoj a rozmach, Argentína mala našliapnuté stať sa najsilnejšou ekonomikou sveta a dnes, je to úpadok a jedna z najväčších hyper-inflácií na svete.

Argentína získala nezávislosť od Španielska v roku 1816 a prijala vlastnú ústavu v roku 1853. V ústave, okrem iného, boli ukotvené aj princípy slobodného trhu a súkromné vlastníctvo bolo uznané ako základné ľudské právo. Okrem toho cudzinci mali rovnaké práva ako občania a dvere boli otvorene komukoľvek, kto sa chcel v krajine usadiť. Toto lákalo milióny ľudí z Európy a Argentína sa stala akýmsi majákom slobody. Začiatkom 20. storočia bola Argentína jednou z najsilnejších ekonomík sveta a to aj napriek prílevu chudobných imigrantov. Zaznamenávala rozmach nie len ekonomicky ale aj v ostatných oblastiach ako kultúra a veda.


Žiadne alebo len minimálne dane, tým pádom len veľmi malý štátny aparát a kapitalizmus, toto stálo za ich prosperitou.


Dokonca sa zaužíval výraz „bohatý ako argentínčan“ a krajina rozkvitala.

Naneštastie pre nich, imigranti z Európy so sebou priniesli aj myšlienky komunizmu a socializmu, ktoré išli proti princípom slobodného trhu. Tieto myšlienky postupne infiltrovali médiá, kultúru, vzdelávací systém a vládu. A tak boli princípy voľného trhu vymenené za populistické myšlienky sociálnych práv. Výsledok je to, čo vidíme dnes, kedysi jedna z najbohatších krajín zmietaná monetárnou nestabilitou a cyklami ekonomického kolapsu.

Každý kolaps so sebou priniesol ďalšiu menovú reformu, ktorá ešte viac znehodnotila úspory ľudí. Mnohonásobne.

Argentína prešla takýmito menovými reformami až šiestimi. Priemerná životnosť ich štátnych peňazí je asi 17 rokov. Dokonca ich Peso Argentino sa dokázalo udržať pri živote iba dva roky! (1983-85) Znehodnotenie tejto meny oproti predchádzajúcemu Peso Ley bolo 10 000:1.

Túto obrovsky ničivú silu štátnych peňazí Ariel opisuje aj na takomto príklade:

Predstavte si, že ste najbohatší človek v Argentíne v roku 1969, predáte všetok svoj majetok za 10 biliónov peso. V tej dobe to bolo asi 28 miliard amerických dolárov. Šetrili by ste v národnej mene, ako to od vás žiadali politici, aby ste neboli tí, čo „zapredali svoju vlasť“.

Dnes by vašej rodine zostalo z celého objemu menej ako 1 cent USD!!! A netreba zabudnúť, že 28 miliárd v roku 1970 malo kúpnu silu ako 280 miliard USD dnes.

Takáto ničivá je sila štátnych peňazí. Deje sa to všade vo svete, len iným tempom.

Štátne peniaze strácajú na hodnote každý deň. Môžme povedať, že my Európania sme trochu privilegovaní, keďže znehodnocovanie našich peňazí sa tu deje pomalším tempom a práve preto je oveľa náročnejšie vysvetliť nevyhnutnosť neštátnych peňazí Európanovi ako Argentínčanovi, ktorý zažíva 200-300% infláciu na rok.

Aj toto je dôvod prečo adopcia bitcoinu ide v krajinách ako táto oveľa rýchlejšie. Ľudia si oveľa viac uvedomujú úskalia štátnych peňazí, lebo ich prežívajú na vlastnej koži oveľa silnejšie každý deň a bitcoin je pre nich útočisko pred týmito nástrahami.

Mne sa podarilo Argentínu navštíviť tento rok. Veru aj ja som zažila tie extrémne stúpajúce ceny do slova zo dňa na deň. Tá istá kávička v tej istej kaviarni bola jeden deň 3000 peso a na druhý už 3100. (Jedno euro bolo v tom čase asi 1000 peso).

Tu sa často stretávam s námietkou, že aj cena bitcoinu je volatilná a skáče hore dole. To je síce pravda, ale len z krátkodobého hľadiska. Z dlhodobého pohľadu hodnota bitcoinu ide vždy hore. Ja a ani nikto iný vám síce nevie povedať, kde bude cena bitcoinu o rok alebo o dva. Ale viem vám so stopercentnou určitosťou povedať, že hodnota fiatu bude o rok menšia ako je dnes. Lebo štátne peniaze strácajú na hodnote každý deň.

Ak vás kniha zaujala a nevadí vám čítať v angličtine, dá sa objednať tu. (Nie, toto nie je reklama, nemám z toho žiadnu províziu, iba dobrý pocit)

To je na dnes odo mňa všetko.

Ak vás toto čítanie bavilo, budem rada ak sa podelíte s ostatnými a prezdieľate tento email s ľuďmi vo vašom okolí, ktorí by ho mohli oceniť.

Zuzi Lali / sprievodkyňa svetom bitcoinu

P.S. Osobne sa so mnou bude dať stretnúť tu na Lunarpunk Festivale už tento víkend alebo na Chaincamp v Ostrave v septembri.