Ako sa dajú prijímať platby v bitcoine

Už pár mesiacov testujem bitcoinový terminál na prijímanie platieb od Hydranode.

Mám ho nalinkovaný na blogu, do ktorého prispievam článkami.

Takto, ak sa niekomu môj článok páčil, ma môže podporiť a poslať nejaké satoshi za odmenu a ako povzbudenie do ďalšej tvorby.

Hydranode založil Andrej, ktorý je v bitcoine takmer od začiatku a v komunite je dobre známy. Ja som ho stretla asi pred dvomi rokmi, keď som k nemu išla na bitcoin kurz Demyst – demystifikácia bitcoinu.

A tak sme sa počas demystifikácie bitcoinu dostali aj k jeho novému projektu Hydranode - terminál na prijímanie platieb v bitcoine cez lightning network.

Povedala som si, že terminál na prijímanie satoshi by sa mi mohol zísť, aj keď som vtedy ešte presne nevedela načo. Rovno som si teda zaregistrovala účet.

Andrej, okrem toho, že je vynikajúci technik, je aj echt kryptoanarchista a v súlade s jeho filozofiu funguje aj Hydranode. Pri registrácii mi stačilo zadať môj email, žiadne osobné detaily ako meno, dátum narodenia a číslo ponožiek nikoho nezaujímali. Podotýkam však, že email musí byť funkčný a musíte mať k nemu prístup, pretože ho budete potrebovať neskôr ako súčasť 3FA pri vyberaní satov na vlastnú peňaženku.

Áno, tušíte správne, Hydranode je custodial, alebo po slovensky správcovské riešenie. Ak ste technicky zdatní a dokážete bežať a spravovať vlastný lightning node, tak toto nemusí byť pre vás. Ja to však nie som a ja veľmi oceňujem práve takéto riešenie. Navyše Andreja poznám osobne a do veľkej miery mu dôverujem.

Chápem, že v bitcoine ide práve o odstránenie nevyhnutnosti dôvery a o odstránenie sprostredkovateľov z transakcií. Tiež si však myslím, že dôvera je prirodzená súčasť nášho života. Problém tam vidím vtedy, keď nemám na výber a ja musím zveriť seba alebo svoje peniaze do rúk niekoho iného, bez ohľadu na to, či som spokojná s jeho službami alebo nie.

Akonáhle si môžem vybrať, je to trade-off ako hocijaký iný. Robíme ich každý deň. Môžem si ostrihať vlasy sama, alebo sa nechám ostrihať niekým iným. Môžem si navariť sama, alebo zjem, čo navaril niekto iný. Aj zub si môžem vyvŕtať sama, ja sa radšej spoľahnem na zubára, že to urobí pre mňa.

Podobne je to aj s custodial riešením ako napríklad Hydranode. Ak mi to dáva zmysel, rieši mi to problém a zároveň to môžem kedykoľvek prestať používať, nevidím dôvod, prečo toto riešenie nevyužiť.

Že by ma mohli okabátiť a zdrhnúť aj s mojimi tržbami? Áno, mohli. Ale spravili by to len raz. Po tom, ako by sa to komunita dozvedela, by ich úplne vylúčila zo svojich kruhov a minimálne na československej bitcoin scéne by sa už nemohli ani ukázať.

Ostrakizácia totižto reálne funguje a v prípade absencie centrálneho regulátora, ktorý by udeľoval povolenia a pečiatky, je dobrá povesť a reputácia nadovšetko. Žiadna firma, či jednotlivec si nemôže dovoliť o ňu prísť.

Hydranode mi moje tržby potom hocikedy na vyžiadanie vyplatí. Dokonca preferujú, aby si ich klienti vyberali tržby čo najskôr, aby sa náhodou nestalo, že im zahltia kanály. Takže ak napríklad poriadate väčšiu akciu a zinkasujete vyššie sumy, je najlepšie si tieto tržby vybrať z Hydranode do vlastnej peňaženky hneď, ako to je možné. Pri výberoch je už potom potrebné aj Signal číslo ako súčasť verifikačného procesu.

Najväčšiu výhodu vo využívaní takéhoto terminálu vidím v tom, že ja nepotrebujem byť online, aby som dokázala prijať saty ako je to pri prijímaní na SW wallet. Prípadne, ak by som náhodou stratila telefón, nemusím rozmýšľať, kde všade som pripájala svoju peňaženku alebo dávala QR kód na zaps a musieť to ísť rýchlo všade meniť. O všetko toto sa mi postará terminál a ja som bez starostí.

Samozrejme, každá sranda niečo stojí a aj v Hydranode musia z niečoho žiť. Poplatok 2% je automaticky prirátaný ku každej transakcii a platí ho koncový zákazník. Celá služba je takto pre mňa ako klienta zdarma. Navyše, na vyžiadanie dostanem tiež výpis tržieb, ktorý je potom možné normálne zaúčtovať.

Ak rozmýšľate o prijímaní bitcoinu aj vo vašom podnikaní, či už na prevádzke alebo online alebo by ste len chceli mať možnosť prijímať „donations“ za tvorbu obsahu, tak ako ja, myslím, že Hydranode to má dnes už veľmi dobre vyriešené.

Na registráciu môžete využiť aj môj referal link a ja vás za to rada prevediem nastaveniami terminálu. Napíšte mi mail na [email protected]

Ak si chcete prečítať moje články na blogu, na konci každého článku nájdete tlačítko „Podporiť autora“, ku ktorému je linknutý Hydra terminál, tam môžte vidieť, ako to funguje.

Tento mesiac som tiež bola hosťom v podcaste Jednoducho Bitcoin. Celý rozhovor sa dá vypočuť tu:

Zuzi Lali